מדריך משכנתא – הדרך שלכם לנכס.

כאן תוכלו לעבור על הפוסטים החשובים ביותר באתר בנוגע למדריכים הטובים ביותר כדי להשיג משכנתא במהירות תוך חיסכון משמעותי בריבית.

בהצלחה

גם אם אתה לא יודע כלום על משכנתא, מסלולים, פריים, אינפלציה וכסף – במדריך הבא תוכל למצוא את כל המידע, בשפה פשוטה, ובצורה מדורגת ונוחה, שתלווה אותך כל הדרך אל המשכנתא ואל הדירה שלכם. בהצלחה!

מה זה משכנתא?

“משכנתא” היא בעצם הלוואה. הלוואה מהבנק, עפ”י רוב לטווח ארוך ובסכומים גדולים על מנת לקנות נכס (בית, קרקע) – נדל”ן (=נכסי דלא ניידי, ובתרגום: נכשים שהם לא ניידים). כיון שאתה לוקח מהבנק הלוואה בסכום עצום, על מנת שהבנק יהיה בטוח שאכן תחזיר לו את הכסף, הוא “ממשכן” את הנכס (הבית וכיו”ב) להלוואה. כאילו ההסכם ביניכם אומר: “אני (הבנק) מביא לך כסף על מנת שתוכל לבנות (או לקנות) בית, במידה ולא תחזיר לי את הכסף – הנכס עובר לבעלותי, ואני אוכל למכור אותו”. ואכן, במקרים חריגים שבהם האדם לא מצליח לשלם את החוב שהתחייב לבנק – הבנק מקבל את הזכות לקחת את הנכס המשעובד, למכור אותו במהירות (בכ75% מערכו), ולקחת את הכסף שקיבל ממכירה זו על מנת לשלם את ההלואה (ואם נשאר עוד כסף – מחזיר אותו ללווה).

המשמעות המקורית של המילה “משכנתא” (מהתלמוד הבבלי מסכת בבא מציעא), היא בעצם “זכות בנכסים”. במילים אחרות: אתה לוקח הלוואה (משכנתא) מהבנק, והבנק מקבל תמורה זכות בנדל”ן (נכסים דלא ניידים, שלא זזים, כלומר קרקע ובית). הזכות של הבנק על הנכס כתובה ב”טאבו” או “מנהל מקרקעי ישראל”, כך שבעצם מרגע זה לא תוכל למכור את הנכס או לבצע שינוי משמעותי בנכס מבלי אישור מהבנק, שהוא בעצם כעין ‘שותף’ שלך בדירה שאותה אתה רוצה לקנות.

[על פי ההלכה היהודית, אסור לקחת הלוואה בריבית מאדם פרטי, הדרך לקחת הלוואה מהבנק הוא על ידי “היתר עסקה” שבעצם מסדר את הלוואה הזו, כעסקת שותפים של המלווה והלווה, שניהם משקיעים את כספם בנכס (שעפ”י רוב גם ערכו עתיד לעלות) ולכן שניהם רשומים ב’טאבו’]

דוגמא: משפחת ישראלי!

משפחת ישראל רוצה לקנות דירה במושב בשרון בעלות של 1.2 מיליון ₪. יש להם 300 אלף ₪ מחסכונות או מההורים שעוזרים, וכעת היא פונה ל”בנק למשכנתאות” ומבקשת 900 אלף ₪ בהלוואה, על מנת לקנות את הדירה.

הבנק יבחן את הבקשה, כלומר הוא יבחן האם משתלם לו לתת למשפחת ישראלי את הלוואה שהם מבקשים, בעיקר הוא יבדוק עד כמה הוא יכול להיות ‘בטוח’ שמשפחת ישראלי תחזיר לו את ההלוואה עם הריביות בזמן כראוי.

במידה והבנק יסכים להלוות למשפחת ישראל את אותם 900 אלף ₪, הוא יתנה זאת בכך שמשפחת ישראלי תרשום “משכנתא” במנהל מקרקעי ישראל, על אותה דירה שהם קנו, על מנת שמשפחת ישראל לא יוכלו למכור או לעשות שינוי בנכס ללא רשות הבנק (לדוגמא: הם לא יוכלו למכור את הבית, לקחת את הכסף, ולעבור לארצות הברית למשך 10 שנים…).

אחרי שהבנו מה זה משכנתא, נמשיך ונסביר איך לוקחים משכנתא בפועל, אלו פעולות אנו צריכים לעשות?

דילוג לתוכן